Yandex Metrika

5G hususunda bu işin üreticileri ciddi tedbirler alıyor, bu tedbirlerine kullanım politikalarında da yer vererek ihlal edenlere erişim engeli getiriyor, hesaplarını kapatıyorlar. Bununla da yetinmeyerek kullandığımız mobil cihazlara uzaktan erişim sağlayarak kilitliyorlar. Özellikle Iphone gibi ABD menşeli cihazlar kullanan kişilerin bu konuda uzaktan erişime daha açık olduğunu düşünmekteyim. Bu konuda çevremizde gördüğümüz emsaller olmuş, 5G konusunda olumsuz paylaşım yapan kişilerin hesapları kapanmış, cihazları kilitlenmiş ve verileri silinmiştir.

Örnek teşkil etmesi açısından Youtube Politikalarında 5G’yi eleştirmenin yasaklandığı bölüme bakabilirsiniz.

Google ve Yandex gibi ücretsiz e-posta veren sistemlerin sağladığı bulut yazılımların amacı da verilerimizi ele geçirmektir. Bu bakımdan veriler içerisinde de 5G'ye muhalif doküman varsa takibe alıp sosyal ağlardan siliyorlar. Bununla da kalmayarak kişinin tüm dijital erişimine engellemeler ve kısıtlamalar getiriyorlar.

Son günlerde 5G baz istasyonlarının kurulmaması ve 5G’li cihazların ülkemize girmemesi için çokça dava açıldığı görülüyor. Kocaeli 2. Tüketici Mahkemesi’nin E:2020/119 sayılı davası ile Antalya 1. Tüketici Mahkemesi’nin E:2020/139 sayılı dosyaları buna örnek teşkil etmektedir. Her iki dava a görülmeye başlanmış, ilk duruşma günleri de verilmiştir. Örnek dava dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

5G’ye karşı genel antipatik yaklaşımın nedeni sağlığa olan zararlarıdır.  5G’den 10 kat daha zayıf olan 4,5G’nin yaydığı radyasyon ile ilgili 2015 yılında 41 ülkeden 215 bilim insanı, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü'ne ilettiği tehlike aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Kalp ritmi bozukluğu
 • Bozulan gen ekspresyonu
 • Bozulan metabolizma
 • Bozulan kök hücre gelişimi
 • Kanserler
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Kognitif bozukluk
 • DNA hasarı
 • Genel esenlik üzerindeki etkiler
 • Artan serbest radikaller
 • Öğrenme ve hafıza defisitleri
 • Bozulmuş sperm fonksiyonu ve kalitesi
 • Düşükler
 • Nörolojik hasar
 • Obezite ve diyabet
 • Oksidatif stres

5G sadece sağlık açısından sorun teşkil etmekle kalmıyor,, yapılan uygulamaların özel hayatın gizliliğini ihlal ve haber alma hürriyetinin kısıtlanması olarak da yorumlanarak çok geniş bir çerçeveye yayılabilir. Hizmet sağlayıcıları sözde politikalarında; 5G'yi eleştirmek yasak, eleştireni engellerim diyerek diktatörlük yapmaktadırlar. Bu adamlar yarın “Ben Müslümanım demek yasak” diyenleri engellerim deme cüretini göstereceklerdir. Dünyamız uydular ile çevreleniyor, çipler bedenlerimize kadar giriyor. Artık tek dünya düzeninin dijital vatandaşı haline geliyoruz. İster istemez birilerinin canlı robotları haline geliyoruz.

Dijital Vatandaşlık

2019 yılı 5G yılı olmuştur. 2030 ise 6G yılı olacak ve o zaman tamamen dijital vatandaş olmuş olacağız. Fiziksel olarak hiçbir işlem yapılmayacak; bankacılıktan, adalete, devlet ile olan tüm iş ve işlemler mobil cihazlardan yapılacaktır. Tüm vatandaşlık işlemleri e-devlet üzerinden yapılacak, sosyal medya ise bizlerin kimliği haline gelecektir. Devlet kuralları bir süre sonra hiç olacak yerine ise küreselcilerin koyduğu küresel kurallar geçerli olacak, bu kurallara bir şekilde muhalif olanların dijital kimlikleri kapatılacaktır. Dijital kimliği kapatılan bir kişi hiçbir işlem yapamayacak, bankadan para gönderip alamayacak, elektrik, su, doğalgaz gibi enerji kaynaklarından faydalanamayacak, marketten alışveriş yapıp QR ödemesi yapamayacak, herhangi bir hukuki işlem yerine getiremeyecek, dijital kimliğini aktif etmek için belki de binlerce dolar para ödemek zorunda kalacaktır. Bu bahsettiklerimiz 10 yıl kadar yakınımızda…

Bir şeylere engel olmazsak; insanlıktan çıkacağız…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir