Yandex Metrika

Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’ın 24 Nisan 2020 Cuma günü Hacı Bayram Veli Camiinde okuduğu hutbedeki; “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz, bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.” ifadeleri nedeniyle; LGBT bireylere yönelik insan hakları suçu işlendiği gerekçesiyle kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesinin açtığı bu davaya tüm ülkeden tepki mesajları yağdı. Milyonlarca kişi ve Sivil Toplum Kuruluşları Prof. Dr. Ali Erbaş’ı destekleyen açıklamalarda bulundular.

Bunun yanı sıra Ankara ve İzmir Baroları da Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında hiç hoş olmayan ifadelerle açıklamada bulununca; Türkiye Düşünce Platformu üyesi ve Ankara Barosu avukatlarından Av. Dr. Veli Böke tarafından haklarında suç duyurusunda bulunuldu. Birçok STK’da suç duyurusunda bulunmak üzere çalışmalara başlamıştır. Bu yazımızda tüm bu yaşananlara LGBT bireylerin gözünden bakmaya çalışalım, konuyu tarafsız bir perspektiften değerlendirelim.

LGBT Nedir, Kimdir?

L (Lezbiyen): Kadın kadına, G (Gay): Erkek erkeğe, B (Biseksüel): Bir cins her iki cinsle; cinsel ilişki kurar anlamına geliyor. T (Transgender): Bir cinsin diğer cinsiyete geçmesi.

Bu kişiler toplumumuzun geneli tarafından kınanır. Halkımızın çoğunun mensup olduğu İslam dinine göre haramdır, lanetli fiillerdir. İslam referanslı bakmayan insanımız da bu tercihleri çirkin görür. Çünkü atalarımızdan kalan bir fıtrat bilincine ve o bilinç etrafında oluşmuş tabii insan algısına sahibizdir.

Beğensek de, beğenmesek de bu insanlar dünyamızda varlar ve bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Bu kişiler birer insanlar, doğal olarak hepimiz gibi yaşama ve hayatlarını idame etme haklarına sahipler. İslam dinini yanlış yorumlamamak gerekiyor, yukarıda hutbede yer verilen kısımdaki gibi Lutiliğin yasaklanma nedeni; toplumdaki belli insanları ötelemek değil, tüm insanlığın ortak haklarını korumaktır.

Ankara Barosu başta olmak üzere Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında; insan haklarını ihlal gerekçesiyle yapılan suç duyuruları bu bakımdan haksız ve yersizdir. Suç duyurusunda bulunan kişilerin LGBT bireylerin ne kadar temsilcisi oldukları ise şüpheli, amaç insan haklarını savunmak mı yoksa LGBT bireyler üzerinden popüler olmak mı?

LGBT Aktivizmi Yasaklanmalıdır

LGBT, sadece Türkiye’nin sorunu değil, tüm dünyanın sorunu haline gelmiştir. Bireylerin yaşantılarını eleştirmek bir yanda dursun, onların haklarını savunduklarını iddia ederek onlar üzerinden kaos çıkartmak isteyenlerin durdurulması lazım. Hukuki açıdan insanlar, diledikleri dine inanma, inançlarını yaşama hürriyetine sahiptirler. Bu bakımdan bireyler kendi evinde, kapalı odasında özel hayatını, cinsel hayatını dilediği gibi yaşama hakkına da sahiptirler. Fakat LGBT’yi sokaklara döküp de, genel ahlaka aykırı davranışlar sergileyip bir de pankart açıp üzerine “İmam Hatipler Kapatılsın” yazmak hak savunmak değil bilakis diğer insanların haklarını çiğnemektir.

Bu aktivist hareketlere özellikle sormak istiyorum. Aşağıdaki görüntüyü nasıl savunabiliyorsunuz veya tüm dünyada çocuk pornosu yasak iken, çocuğa karşı cinsel suçların ağır cezai yaptırımı varken bu bireylerin bu davranışları nasıl oluyor da bu yasalar çerçevesinde değerlendirilmiyor?

LGBT bireysel bir sorun değil, kitlesel bir sorundur ve çözümü LGBT bireyleri ötelemek değil, LGBT üzerinden toplumu kaosa sürükleyen yapı ve topluluklarla mücadele etmektir.

LGBT dinimizce haramdır. Fakat LGBT birey inançsız olabilir, dinimize mensup olmayabilir, kendi duygu dünyasını yaşamak isteyebilir. O zaman da yapması gereken İslam dini başta olmak üzere toplumun tüm hukuki ve ahlaki kurallarına riayet etmektir.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin konuşulduğu bu günlerde, bu görüşe katılmakla birlikte bu işin o kadar da kolay olmayacağını biliyorum. Bu bakımdan yapılması gereken öncelikle LGBT ve benzeri kisvelerle halkın genel ahlakına aykırı davranan aktivist hareketler yasaklanmalıdır. Bu sadece LGBT için geçerli değil, toplumun sinir uçlarına dokunabilecek tüm hareketler için yapılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir