Yandex Metrika

İletişim insan olmanın bir gereği olarak insanlarla olan ilişkilerimizde belirleyici bir faktördür. İletişim hayatta farklı şekillerde kendisini bizim eylemlerimiz aracılığıyla gösterir. Bireysel anlamda iletişim insan hayatındaki yeri ve önemi çok büyüktür. Gerek aile hayatında gerekse iş hayatında benimsemiş olduğunuz iletişim şekli, insanların size olan bakışlarını ve davranışlarını etkiler. İletişim kurma isteği insan için zorunluluktur.

İnsanı insan yapan temel farklılığı anlamlı iletişim kurabilmesidir. Bu hayatta sonuca giden bir iletişimin içindeyizdir. Bundan dolayı da başlatmış olduğumuz iletişim şekli sonucu etkileyicidir. Sosyal ilişkilerimizdeki iletişimimiz kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bu farklılık, kişiden kişiye toplumdan topluma değişir. Bu değişkenliğin varlığını bilinçli bir şekilde bilmek kuracağımız iletişimlerin temelini oluşturmaktadır. Çünkü, konuşacağınız kişiyi veya kitleyi biliyorsanız, bu kişiye veya kitleye göre bir iletişim modeli benimsemeniz kurduğunuz iletişimin sonucunu olumlu olarak etkileyecektir.

Herkes insanın kendine göre daha iyi anladığı, yatkın olduğu bir dinleme tarzı vardır. Kimi insanlar iletişim de net ifadelerden hoşlanırken kimi insanlarda tercihi kendisine bırakılan, dayatmacı olmayan iletişim modelinden hoşlanır. Bu gayet normal bir durumdur.

Bu farklılıkları bilmek ve buna göre hareket etmek, mevcut ilişkilerimizin güçlenmesine ve iletişimimizin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Bu tür durumları bilemezsek hayatımızda birçok iletişim sorunu ile karşılaşabiliriz.

İnsanlarla olan ilişkilerimiz ve iletişimlerimizde farklı manzaralara tanıklık ediyoruz. Bazen öyle anlar oluyor ki dostlarımız, arkadaşlarımız ailemiz farklı ve yanlış davranışlar sergileyebiliyorlar.

Farklı düşüncelere sahip insanların anlaşamaması bunun en açık örneğidir. İnsanlar farklı düşüncelere sahip olsa da ortak noktalarda buluşmalı ve ortak faydaya dönük iletişimler gerçekleştirmelidir. Ortak iletişim zemini olmayan ailelerde, ekiplerde arkadaş gruplarında sorunların olması muhtemeldir.

İletişimde dinleme, saygı duyma ve duygudaş yaklaşma bu tür sorunları aşmak için en iyi çözümdür. Her ne kadar farklı düşüncelere sahip olsak da ortak mekanları ve zamanları paylaşıyoruz. Paylaştıklarımızı çoğaltabiliriz. Ancak zaman zaman çevremizde yanlış anladığımız durumlarla karşılaşabiliyoruz.

Böyle durumlarda yanlışı düzeltelim iyiye yöneltelim derken sorunun büyümesine ve kötüleşmesine ve kökleşmesine sebep olabiliyoruz. Buradaki hata karşıdaki kişinin öncelikle böyle bir davranışı neden sergilediğini bilememek ve hatalı uyarıda bulunmak, kişinin özgür iradesine müdahale etmektir aslında. Bu tür durumlarda yapılması gerekenleri şu şekilde açıklayabiliriz.

Öncelikle kişi niçin böyle davrandı, bunu bilmek gerekir. Daha sonrasında kişiyle hakaret edercesine konuşmadan, kuşatıcı ve etkin bir dinleme modülü ile dinlemek ikinci adım olacaktır. Bundan sonra sorunun temeli bulunduğun da kişiye yapılan davranışın yanlış olduğunu yapılmaması gerektiğini güzel bir dille tatlı sözlerle açıklamaktır. Bunun dışında kaba yobazca katı sözlerle müdahale de bulunmamak gerekir. Kişi yanlış davranışı değiştirmeyi kabul etmiyorsa ona "Senden bir şey olmaz, sen adam olmazsın" gibi sözler söylememek gerekir. Zira insan bir davranışı ile değil bir bütün halde bu hayatta vardır.

En azından o kişiye olan güzel, sevgi dolu ilginizi devam ettirirseniz. İleride yanlış davranışını yapmaması için yapacağınız bir uyarı için altyapı oluşacaktır. Hiç kimsenin neler yaşadığını neler hissettiğini ve nasıl algıladığını tam olarak bilemeyiz. Bundan dolayı kişiye tam olarak yardımcı olamayabiliriz. Kötü bir çevreden dolayı yanlış yapan kişilere çevresini değiştirmesini aşamalı olarak teşvik edebilirsiniz. Güzel faydalı değer katan etkinliklere buluşmalara davet edebilirsiniz.

Eğer elinizden geleni gereğince yapmış ve kesin sonuç alamamışsanız kişiye "Senin tercihlerin senin hayatın, özgür iraden ben sadece olumlu tavsiyelerde bulunmaya çalıştım" şeklinde söylemeniz bile o kişiyi mutlu edecektir. Çünkü siz karşınızdaki kişiye saygı duymuş ve yine saygı çerçevesinde tavsiyelerinizi sunmuşsunuz aslında bu davranış biçimi bile insanı mutlu eder değer verildiği ve değer bulduğu hissi oluşturur.

Davranışlarda olduğu gibi sosyal iletişimde de bu tür sorunlar oluyor. Bir arkadaşınız farklı bir düşünceye sahip konuşuyorsunuz. Sizin için bu düşünce ise doğru değil. Kimileri gibi haksızsın yanlış düşünüyorsun deyip kestirip atıyor musunuz yoksa, ben bu konuda şöyle düşüyorum deyip kanıtlarınızla mantıklı açıklamalar yaparak o düşüncenin yanlış olduğunu kişiyi rencide etmeden kırmadan yanlış olduğunu mu söylüyorsunuz?

Eğer böyle yapıyorsanız ne mutlu size. Sosyal hayatta ortak iletişim alanları oluşturmak durumundayız. Bizimle aynı düşünceye sahip olmayan insanlarla konuşmalı ve fikir alışverişinde bulunmalıyız. Böyle yaparak iyiliği arttırabilir ve toplumsal dayanışmayı sağlayabiliriz.

Son olarak teknoloji ile gelişen iletişim yöntemlerine değineceğim.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve bizi de kendisine çekmesi ile iletişim şekilleri de değişti. Sosyal medya ortamları oluştu. Çeşitli iletişim uygulamaları geliştirildi. Sadece yazı ile değil ses ve video gönderimi ve daha bir birçok içeriğin paylaşıldığı uygulamaları oluşturuldu. Bununla birlikte dijital ortamda da ilişki ve iletişim problemleri ortaya çıktı.

Attığımız mesajlar yanlış anlaşıldı, konuya açıklık getiremedik canımız sıkıldı. Hissettiklerimizi daha net ifade edemedik, bazen öyle zamanlar oldu ki iletişime müdahale edemez olduk, haksız duruma düştük veya öyle hissettik. Bunlar ve benzeri birçok sorun dijital iletişim sürecinde gerçekleşebiliyor.

Bu konuyla alakalı birkaç önerim olacak.

Diyelim ki sadece bilgilendirme ile ilgili bir iletişim oluşturacaksınız. Bunu kısa mesaj olarak veya iletişim uygulamaları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer bir arkadaşınızla dertleşmek istediniz veya bir sorunuz var. Bu şekildeki iletişim durumlarında öncelikle o kişiyle birebir sosyal hayatta buluşma durumunuz varsa bu şekilde görüşmeniz iyi olacaktır.

Siz karşıdaki kişiye daha iyi anlatacaksınız ve karşıdaki kişide sizi daha iyi anlayacak. Samimi, gerçek ve duyguların net olarak anlaşıldığı bir iletişim kuracaksınız.

İkinci bir yöntem olarak görüntülü görüşmeyi tavsiye ediyorum. Görüntülü görüşme her ne kadar sosyal hayattaki görüşme gibi olmasa da, karşıdaki kişiyi görmeniz, onunla konuşmanız ve beden diliniz ile de duruma açıklık getirmenizi sağlayacaktır.

Üçüncü bir yöntem olarak telefonla veya sesli iletişim modelidir. Sesli iletişimle, ses tonu konuşma şekliniz ve tonlamalarınız mesajınızın daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Dördüncü yöntem olarak mesajlaşma yöntemi, en son tavsiye edeceğim iletişim modelidir.

Mesajda ses, tonlamalar ve duygular net değildir. Yanlış anlaşılma olasılığı diğer iletişim yöntemlerine göre daha yüksektir. Daha iyi iletişim kurmak ve ilişkilerimizi daha derinlikli hale getirmek için yüz yüze iletişim ilk tercihimiz olmalıdır.

Bir salgın süreci içerisindeyiz yüz yüze görüştüğümüz insanların sayısı çok az, bundan dolayı alışkanlıklarımız değişiyor daha içe kapanık hale gelebiliyoruz. Bu durumu aşmak için gerek akrabalarınızla gerekse arkadaşlarınızla mutlaka dijital ortamda yüz yüze iletişim kurmaya gayret edin, bu sizi rahatlatacak ve mutlu hissettirecektir.

Son olarak ilişkilerimiz de kuşatıcı ve anlayışlı empatik bir iletişim tarzı belirlersek bu hepimizin yararına olacaktır.

Sağlıklı, olumlu ve daha anlayışlı empatik bir iletişim tarzı benimsememiz, sosyal ilişkilerimizin daha derinlikli ve anlamlı olması temennisiyle esenlikle kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynep 3 ay önce

İletişim, hayatımızın en önemli unsuru. Bu konuyu her yönü ile ele alan yazınız için teşekkür ederiz

Avatar
Gönül bahat 3 ay önce

Ne kdr da güzel anlatmıssınız.. İletişim tüm canlıların en önemli ihtiyaclarından biri..
En azından bunları hatırlatmakta fayda vardi. Emegınıze saglık

Avatar
Kadir Alıcı 3 ay önce

Elinize emeğinize sağlık yine siz yine güzel bir yazı...

Avatar
Duygu 3 ay önce

Kaleminize, emeğinize sağlık. Çok güzel ve önemli bir konuya değinmişsiniz.

Avatar
SAİM ÖZKAN 3 ay önce

AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞIR demiş mevlana sosyal ilişkilerimizin daha derinlikli ve anlamlı olması temennisiyle esenlikler dilerim

Avatar
Ali Dede Savaş 3 ay önce

Çok önemli bir konuyu çok güzel ifade etmiş siniz.Sizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

Avatar
Şenol özkan 3 ay önce

MaşAllah yazının devamını bekleriz

Avatar
Ömer Seçen 3 ay önce

Çok güzel bir konuya dokunmuşsunuz, düşünceleriniz ve emeğinize sağlık

sanalbasin.com üyesidir