Yandex Metrika

Hayatın akışı içinde bazen değerini unuttuğumuz bir varlık var: insan. İnsan olmak nedir ne değildir bunun benzeri birçok soruda farklı cevaplar çıkıyor.Sosyal hayatta insanın değerine ilişkin, şunları söylemek mümkün: kimilerine göre insan kullanılan araçsal hale getirilen bir varlık. Kimilerine göre ise hayatın merkezinde bulunan ve yaşamın onunla anlamlı olduğu bir varlık.

Elbette insana ilişkin birçok tanım daha var. Fakat burada en önemlisi insanın değeri ve hayat içindeki durumudur. İnsan çevresi ile vardır ve bu çevre ile etkileşim halindedir. İnsanın iletişimde, kendisine ve diğerlerine ilişkin bakış açısı değişmektedir. Kendini önceleme bunun en bariz göstergesidir. Sosyal iletişimde görülen en önemli durumlardan biri insanın kendini önceleyerek diğer insanları saf dışı bırakmasıdır.

Bununla birlikte, çeşitliliğin beraberinde getirdiği sorunların en başında insanları bir çırpıda silmek yok saymak ve değersizleştirmek geliyor.Sosyal hayatta arkadaşlık dostluk gibi ilişkiler bir başkası var diye, mevcut arkadaşlıklar yok sayılabiliyor. Biraz acımasız biraz üzücü bir durum bu. Birbirine tahammül edemeyen birlikte yaşama becerisini hayatına yansıtamayan insanlar genelde bu hatayı yapıyor.

Karşısındaki insanı doğruları ve yanlışları ile değerlendirmek, bütüncül bakmak yerine, kendisine dokunan yanlışları ile insanı yok saymaya bahane edebiliyor. Dostu arkadaşı sadece fayda zarar ölçeği üzerinden değerlendiren insanlar aslında bir gün kendilerinin de maruz kalacağı bir hatayı yapıyorlar. İnsan tek başına bir anlam ifade etmiyor. Başka bir insanla veya eşya ile olan bağı ile, insan anlam kazanıyor.

Bundan dolayı insanın sosyal ilişkilerini geliştirmesi ve devam ettirmesi gerekiyor. Bu anlamda, tahammül becerisi yetkinleşmeyen, kendisini ve faydalarından başka bir şey düşünmeyen insanları, bencil olarak ifade etmek mümkün.

İnsanı araçsal bir varlık olarak görmemek gerekir. Söz konusu varlık bir eşya veya cisim değildir. Kalbi, duyguları olan bir varlıktır. Bundan dolayı insana maddi açıdan bakmak onu eşyalaştırır. İnsana eşya muamelesi yapmak yanlış olduğu gibi eşyaya da insan muamelesi yapmak yanlıştır. Günümüzde konfor alanı sunan araçların artması, insanın değerini azalttı. İnsana ihtiyaç duymamak gibi bir durum ortaya çıktı.

Bu konudan en çok etkilenen, post-modern çağda doğan nesil oldu. Zira elli yıl önceye gittiğimizde, o dönemin nesli, insana değer veren, onu önemseyen ve saygı duyan bir nesildi. “İnsan insana muhtaçtır” sözü adeta hayata hakimdi. Fakat bu çağda insanın hayattan neredeyse tamamıyla çekilmesi gündeme geldi. Makineleşmenin getirdiği cihazların, insanın yerini alması bunun en açık yansımasıdır. Adeta insanın insandan uzaklaşması gibi bir durum söz konusu. Bu durumun aşılması için insanın hayat içindeki konumu iyi bir şekilde belirlenmelidir. Çünkü insanı, hayatın merkezinde olarak kabul etmek, eşyanın araç olarak bilinmesi ve insanın amaç olarak görülmesini sağlar.

Eğitim hayatında da insanın değerine ilişkin şunları söylemek mümkün: öğrenme ve terbiye sürecinde insanın etkisi büyüktür. Eğitim hayatında öğrenenin öğretene olan ihtiyacı bu çağda biraz azaldı. Öğreticinin, sunduğu bilgileri bir kişi internet araçlarını kullanarak öğrenebiliyorsa, burada öğreten etkisini yitiriyor demektir. Öğretici, ezbere dayalı hazır bilgiyi değil, deneyime ve gerçekliğe dayalı tecrübi bilgiyi, öğrenene sunmalıdır.

Öğretici kendi değerini ve etkisini bu şekilde arttırabilir. Öğrenenin bilgiyi sadece ezberlenen bir olgu olarak görmesi insan değerini azaltan bir durumdur. Öğrenen kişi, bilgiyi tecrübe ile cisimleşen bir olgu olarak görmelidir. Öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biri de, örnekleme ve model almadır. İnsan, insandan görerek ve deneyerek öğrenir. İnsanın, insanla öğrenmesini sağlamak, ancak insanın varlık sahasındaki öğretici ve terbiye edici rolünü iyi kavramak ve uygulamakla mümkündür.

Sonuç olarak insanın önemi kıymetini ve varlık sahasında etkisini yeniden anlamamız gerekmektedir. Birbirimizle kırmadan incitmeden bu hayatı yaşama becerisini göstermeliyiz. Buna ek olarak şu sözü zihinlerimizde tutalım: insanız, insan kalmalıyız ve birlikte öğrenmeliyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safi Öztürk 11 ay önce

Çok güzel olmuş kaleminize sağlık , İstanbul'a gelirseniz bir konferans verin

Avatar
Fatih 11 ay önce

Başarılı Başkan

Avatar
Bekir TOKER 11 ay önce

ağzına sağlık dusuncelerinle dahada büyüyeceksin
Saygila kal
Selamlar

Avatar
Yildiray Yildirim 11 ay önce

Düşüncelerin ve görüş açın ne yazikki çok doğru.Insanlarda zaman geçtikce istemiyerekten değişe biliyor.Kalemine ve yüreğine sağlık.Başarılar dilerim dayım.

Avatar
Eren Pişgin 11 ay önce

Başarılı

Avatar
Naim büyükdolu 11 ay önce

İnsanın değerini bilmemiz ve anlamamız için güzel bir yazı.

Avatar
Şenol özkan 11 ay önce

Kalemine saglik

Avatar
Nariye 11 ay önce

Eline saglik

sanalbasin.com üyesidir