Yandex Metrika

KPSS Lisans Konuları
Abone Ol

KPSS-B sınavları ve kadro alımları çift yıllarda olmak üzere 2 yılda bir yapılır. Bu sebeple, üst kadrolar ve MEB Öğretmen kadrolarına başvuruda bulunmayacak adayların 2017 2019 gibi tek sayılı yıllarda KPSS’ye girmeleri gerekmiyor. A grubu, B grubu ile öğretmenlik başvuruları yapanlarda çift yıl puanları isteniyor. Tek yıllarda yapılan sınava sadece lisans mezunları katılabilirken, çift yıllarda ki sınava diğer öğretim mezunları da katılabiliyor.

Merkezi atamalar ve kurumsal atamalar olmak üzere iki şekilde Lisans memurluk atamaları yapılıyor. Sınav sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü geçerli olan puandır bu atamalarda. 2 yıl boyunca toplamda 4 kere merkezi atamalar yapılır. Kurumsal atamalar ise sadece kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılır.

P3 puan türü B Grubu Lisans kadroları için, P93 puan türü B Grubu Ön Lisans kadroları için, P94 puan türü de ortaöğretim mezunları için ayrılan B grubu kadroları için bakılır. Bu puanlar bir sonraki sınav yapılacağı tarihe yani 2 yıl boyunca geçerlidir.

2020 KPSS Lisans Konu Detayları

2020 KPSS Lisans Konuları Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık derslerinden oluşmaktadır.

 • Türkçe: 30 Soru
 • Matematik: 30 soru
 • Tarih: 27 Soru
 • Coğrafya: 18 Soru
 • Vatandaşlık: 9 Soru
 • Güncel Bilgiler: 6 Soru

Genel Yetenek olan Türkçe ve Matematik de toplam 60 soru, Genel kültür olan Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık konularında da 60 soru olmak üzere toplamda 120 soru olacak. Konuların alt konularında ise şu başlıklar olacak.

 • Türkçe: Gerçek anlam, mecaz anlam, sözcüğün anlam özellikleri, Benzetme, Kinaye, Mübalağa, Dolaylama, Eş anlamlı sözcükler, Söz öbekleri, Pekiştirme, Deyimler, Ata sözleri, Olumlu cümleler, Soru cümleleri, ünlem cümleleri, Emir cümleleri, Pişmanlık, Ön yargı gibi al konular olacak
 • Matematik: Sayı kümeleri, Doğal sayılar, Tam sayılar, Faktöriyel, Bölme, Bölünebilme kuralları, Kesir türleri, Mutlak değer, Yaş problemi, Yüzde ve faiz problemleri, İşçi problemleri, Havuz problemleri, Grafik ve yorumlama
 • Tarih: İslamiyet öncesi Türk tarihi, Kavimler göçü, Büyük Hun İmparatorluğu, Talas Savaşı, Karahanlılar, Gazneliler, Büyük Selçuklu Devleti, Osmanlı Tarihi, Orta çağda Avrupa, Sanayi inkılabı, Trablusgarp savaşı, Balkan savaşları, Kurtuluş savaşı hazırlık dönemi, TBMM’ye karşı yapılan ayaklanmalar, 1. ve 2. İnönü savaşları, Kars Anlaşması,
 • Coğrafya: Türkiye’nin Jeopolitiği, Kıyı tipleri, su varlığı, iklimi, sıcaklığı, bitki örtüsü, nüfus özellikleri, Türkiye’de tarım, hayvancılık, Sanayi, ulaşım, ticaret, turizm, Türkiye’nin coğrafi bölgeleri, Bölge özelliklerinin karşılaştırılması
 • Vatandaşlık: Anayasalar, Hukukun tanımı, yargı ve mahkeme, sayıştay, Kamu kuruluşları gibi onlarca konu başlığından sorular oluyor.

KPPS Ön lisans, Ortaöğretim Konuları

                Ön lisans sınavlarında da lisans soru adet ve konuları aynıdır. Sadece alt konularda lisans sınavındaki kadar çeşitlilik yoktur.

KAMU.TV AJANS

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ege Haberleri